Collection: Colored Porcelains
I recycle all my trimmings and excess clay pieces and try not to waste anything in the studio. I add powdered stains to the dried clay when I rehydrate it then process it and create individual, wheel thrown vessels from colored porcelain. Each piece is one of a kind, like all my work. The surface is carefully crafted, sanded and refined as most of these works are unglazed. Just the bare, smooth, glowing surface of the porcelain. The black was my first colored porcelain, followed by the deep yellow, which I glaze as the results are so dramatic!
I continue to experiment with new colors and really love them all!
-
Deep Yellow Mini Vessel
- Regular price
- $70.00
- Sale price
- $70.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Small Deep Yellow Porcelain Vessel 2
- Regular price
- $60.00
- Sale price
- $60.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Small Deep Yellow Porcelain Vase Form
- Regular price
- $90.00
- Sale price
- $90.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
SMall Deep Yellow Porcelain Vessel
- Regular price
- $90.00
- Sale price
- $90.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Set of 3 Wobbles in Dark Grey and Orange Porcelain
- Regular price
- $190.00
- Sale price
- $190.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Set of 3 Wobbles in Black, White and Orange
- Regular price
- $190.00
- Sale price
- $190.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Light Grey Porcelain Vessel
- Regular price
- $160.00
- Sale price
- $160.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Light Grey Porcelain Set of Vessels
- Regular price
- $450.00
- Sale price
- $450.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Dark Grey Porcelain Bowl with Beveled Edge
- Regular price
- $190.00
- Sale price
- $190.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Dark Grey Porcelain Vessel
- Regular price
- $200.00
- Sale price
- $200.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Black Porcelain Vessel with Curled Rim
- Regular price
- $190.00
- Sale price
- $190.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 6
- Next page